Studio Fotografii Kulinarnej Studio Fotografii Kulinarnej - blog

Austriacki przysmak

W niektórych regionach Austrii, na przykład Wachau czy Vinschgau, morele są tak popularne jak u nas jabłka. Właśnie dlatego jedno z najbardziej popularnych dań austriackich to morele w cieście czyli tak zwany Marillenknödel.

Danie to jest bardzo proste w wykonaniu, a wszystkie jego składniki łatwo dostępne także w Polsce, dlatego można – i warto – przygotować je z myślą na przykład o letnim przyjęciu w ogrodzie.

Będzie idealnie pasować bo jest jednocześnie pożywne i lekkie. Można je podać jako drugie danie albo deser, w zależności od tego jakie inne potrawy przewidujemy. Raczej spotka się z aprobatą dzieci ponieważ jest słodkie i dodatkowo ładnie wygląda: w kulce z ciasta kryje się soczysty owoc.

Przepisów na to danie, z różnymi modyfikacjami jest sporo. Ja, przygotowując danie do zdjęcia wybrałem poniższy:

Składniki na ciasto:
200g sera półtłustego
łyżka oleju
łyżka mąki ziemniaczanej
jajko
szczypta soli
ok. 200g mąki mąki

Pozostałe składniki:
10 moreli
4 łyżki bułki tartej
50 g masła
cukier według uznania

Przygotowanie:
Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto. Usunąć pestki z moreli, nie rozdzielając połówek do końca. Z ciasta zrobić wałek i podzielić na 10 części. Posypać ręce mąką i oblepiać każdy owoc częścią ciasta. Gotowe knedle wkładać do wrzącej wody i gotować ok. 10 minut na małym ogniu. Uwaga na zbyt duży płomień – w silnie gotującej się wodzie, knedle mogą się rozpadać.

Zasmażana bułka tarta: rozpuścić masło i podsmażyć w nim bułkę tartą i cukier według uznania. Obtaczać w bułce ugotowane knedle. Posypać cukrem.

W miejsce moreli można użyć też innych owoców. Austriacy, jako zamienników, używają najczęściej śliwek węgierek albo mirabelek.

Robert Bodnar (kucharz)

Skomentuj