Para nad szklanką

  • Poradnik

Uchwycenie na zdjęciu obłoczków pary nad szklanką gorącej herbaty jest, w domowych warunkach, łatwiejsze zimą niż latem. Dlaczego? Ponieważ niska temperatura za oknem ułatwi wam to zadanie. Oto prosta sztuczka.

Ustawcie kubek, talerzyk lub miskę z gorącym napojem albo potrawą którą chcecie sfotografować w pobliżu okna. Uchylcie lekko okno i do dzieła – czym zimniej jest na zewnątrz tym dłużej nad waszą potrawą będzie utrzymywał się malowniczy opar. Przy czym strumień zimnego powietrza musi być naprawdę minimalny tak aby fotografowany obiekt chłodził się stopniowo. Dzięki temu zabiegowi zyskacie na czasie i wzrośnie prawdopodobieństwo, że uda się wam wykonać oczekiwane zdjęcie. Gdy temperatura potrawy/napoju jest niewiele wyższa od temperatury otoczenia, tak jak na przykład latem, wówczas na wykonanie takiego zdjęcia macie tylko kilka sekund. Zimą, stosując tą prostą sztuczkę, można ów czas wydłużyć nawet do kilku minut.

Nie zapominajcie też o sprawie podstawowej w przypadku tego typu zdjęć: tło zawsze musi być ciemniejsze niż barwa oparu. Nie oznacza to, że ma być zupełnie czarne lub bardzo ciemne, ale jego kolor musi się odcinać od jasnej barwy pary – nawet jeśli tylko o kilka tonów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *