Znaczenie stylizacji w fotografii kulinarnej

W fotografii kulinarnej, tak jak w każdej innej dziedzinie fotograficznej, na dobre zdjęcie składa się kilka czynników. Według mnie najważniejszym – akurat w tej dziedzinie – jest stylizacja. Postaram się to prosto zilustrować.

 

Na zdjęciu obok widoczna jest sałatka z tuńczykiem w takiej formie, w jakiej przygotowuje się ją do zjedzenia. Potrawa nie jest w żaden sposób stylizowana, zdjęcie nie jest retuszowane. Miskę postawiłam na białym tle fotograficznym i oświetliłam jedną lampą błyskową w najprostszy możliwy sposób.

 

Parametry techniczne drugiego zdjęcia są dokładnie takie same jak poprzednio, ale potrawa została poddana stylizacji. Jeżeli danie przeznaczone jest do zjedzenia wówczas nikt nie układa jego pojedyńczych elementów tak, by były dokładnie widoczne, dorodne i układały się w jak najbardziej plastyczną całość. W tym momencie możecie zadać sobie pytanie, która wersja sałatki wygląda bardziej apetycznie: ta z pierwszego, czy ta z drugiego zdjęcia?

 

Trzecie zdjęcie również ma niezmienione parametry techniczne. Jest tak samo oświetlone jak dwa poprzednie, a aparat wciąż stoi na statywie w tym samym miejscu, w którym przebywał podczas robienia pierwszego i drugiego zdjęcia. Tym razem wystylizowano jednak także otoczenie potrawy.

W fotografii kulinarnej stylista jest bardzo ważny. Najlepszy fotograf nie zrobi udanego zdjęcia brzydkiej, nieapetycznej potrawy. Zdjęcie takie byłoby tylko dobre technicznie, ale nikogo nie zachęciłoby do jedzenia, dlatego w przypadku zdjęć potraw duet stylista-fotograf to absolutna podstawa.

Parametry techniczne: ISO 400, 1/125s, f11, ogniskowa 90mm

Skomentuj ten wpis na Facebooku

 

 

0 myśli na “Znaczenie stylizacji w fotografii kulinarnej”

  1. Różnica jest bardzo wyraźnie widoczna. Dużo pracy potrzeba żeby to tak wyszło starannie. Ja kładę na stół to co ugotowałam, szybko robię zdjęcie zanim się dzieci rzucą na jedzenie więc trudno mi byloby tak dopracować danie. Szkoda bo bym chciala też takie ładne mieć zdjęcia.

  2. Różnica jest bardzo widoczna rzeczywiście. Sałatka na zdjęciu pierwszym wygląda zwyczajnie i nawet nie zwraca uwagi, a na drugim to się chciałoby od razu zjeść. Tylko dużo czasu trzeba na coś takiego aby przygotować półmisek lub miskę tak pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *