Potrawy w słońcu

Przez większą część roku najczęściej otrzymujemy od Was pytania jak zorganizować sobie nieco więcej skutecznego światła do fotografowania potraw. Teraz, gdy lato w pełni, światła jest pod dostatkiem. Dziś podpowiadamy jak z niego skorzystać.

Maliny na trawieZapewne słyszeliście o tym, że najlepsze do robienia zdjęć jest światło wczesnego poranka albo tuż przed zachodem słońca. Rzeczywiście, takie światło jest przeważnie bardzo dobre, ale to wcale nie oznacza, że w słoneczny dzień fotografować można tylko wtedy. W środku letniego dnia światła jest najwięcej i to daje możliwości jego różnorodnej modyfikacji. Tym razem skupimy się na tym, jak sfotografować potrawę w plenerze, w pełnym słońcu.

Oto potrawa jest gotowa, zabieramy ją do ogródka (albo na balkon), stawiamy na stoliku, robimy zdjęcie i… tutaj rozpoczyna się problem, o którym do nas piszecie. Za zgodą autorki jednego z listów przytaczamy przedstawiony przez nią opis problemu:

„Postawiłam talerz ze spaghetti w bardzo jasnym miejscu, ale zdjęcie wyszło miejscami zupełnie ciemne, a miejscami za bardzo jasne. Co może być nie tak?”

„Nie tak” są w tym przypadku bardzo mocne kontrasty jakie powoduje bezpośrednie światło słoneczne. Z tego powodu niektóre fragmenty zdjęcia mogą być niedoświetlone, a inne prześwietlone, szczególnie wtedy kiedy fotografuje się w trybie automatycznym (Na naszym przykładzie to ilustracja 1). Nasze oko widzi taką scenę (spaghetti na słonecznym balkonie) jako bardzo jasną, bo posiada możliwości adaptacyjne nieporównywalne z żadnym aparatem. Aparatowi trzeba będzie odrobinę pomóc.

Żywność to na szczęście nie architektura ani nie człowiek. Przestrzeń na której potrzeba zmodyfikować parametry światła będzie zatem mała i w związku z tym łatwa do opanowania. Pierwszy sposób na ulepszenie zdjęcia w pełnym słońcu to zastosowanie dyfuzora, który rozproszy światło słoneczne. Jasna płaszczyzna przepuszczająca promienie natychmiast zredukuje kontrasty (Na naszym przykładzie to ilustracja 2).

Jeżeli ten rezultat nie wydaje Ci się zadowalający to możesz spróbować zestawu dyfuzor + lampa błyskowa skierowana bezpośrednio na potrawę (Na naszym przykładzie to ilustracja 3). Błysk lampy zredukuje pozostałe zacienione przestrzenie i pozwoli uzyskać żywsze i bardziej kontrastowe barwy.

Na koniec zła wiadomość: w pełnym słońcu większość potraw traci swój ładny wygląd jeszcze szybciej niż w standardowej temperaturze pomieszczenia. Średni czas na wykonanie zdjęcia to 5-7 minut. W przypadku deserów jeszcze mniej.

0 myśli na “Potrawy w słońcu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *