Austriacki przysmak

W niektórych regionach Austrii, na przykład Wachau czy Vinschgau, morele są tak popularne jak u nas jabłka. Właśnie dlatego jedno z najbardziej popularnych dań austriackich to morele w cieście czyli tak zwany Marillenknödel.

Danie to jest bardzo proste w wykonaniu, a wszystkie jego składniki łatwo dostępne także w Polsce, dlatego można – i warto – przygotować je z myślą na przykład o letnim przyjęciu w ogrodzie.

Będzie idealnie pasować bo jest jednocześnie pożywne i lekkie. Można je podać jako drugie danie albo deser, w zależności od tego jakie inne potrawy przewidujemy. Raczej spotka się z aprobatą dzieci ponieważ jest słodkie i dodatkowo ładnie wygląda: w kulce z ciasta kryje się soczysty owoc.

Przepisów na to danie, z różnymi modyfikacjami jest sporo. Ja, przygotowując danie do zdjęcia wybrałem poniższy:

Składniki na ciasto:
200g sera półtłustego
łyżka oleju
łyżka mąki ziemniaczanej
jajko
szczypta soli
ok. 200g mąki mąki

Pozostałe składniki:
10 moreli
4 łyżki bułki tartej
50 g masła
cukier według uznania

Przygotowanie:
Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto. Usunąć pestki z moreli, nie rozdzielając połówek do końca. Z ciasta zrobić wałek i podzielić na 10 części. Posypać ręce mąką i oblepiać każdy owoc częścią ciasta. Gotowe knedle wkładać do wrzącej wody i gotować ok. 10 minut na małym ogniu. Uwaga na zbyt duży płomień – w silnie gotującej się wodzie, knedle mogą się rozpadać.

Zasmażana bułka tarta: rozpuścić masło i podsmażyć w nim bułkę tartą i cukier według uznania. Obtaczać w bułce ugotowane knedle. Posypać cukrem.

W miejsce moreli można użyć też innych owoców. Austriacy, jako zamienników, używają najczęściej śliwek węgierek albo mirabelek.

Robert Bodnar (kucharz)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *