O blogu


Drogi Przybyszu!

Czytasz właśnie bloga redagowanego w wolnych chwilach przez zespół Fotografii-Kulinarnej.pl

W naszym studio codziennie tworzymy zdjęcia kulinarne – najczęściej dla wydawców książek i czasopism, ale także z przeznaczeniem do reklam bądź różnorodnego użytku w branży gastronomicznej. Oprócz tego gromadzimy od kilku lat bazę fotografii kulinarnych: na tę chwilę liczy ona około 200.000 zdjęć gotowych do użytku. Sprzedajemy je grafikom do wielu projektów webowych i tradycyjnych, portalom, wydawcom kalendarzy i wszystkim innym, którzy potrzebują zdjęć żywności i napojów.

Nie jesteśmy jedną osobą – jesteśmy firmą, w której każdy ma swoją pulę zadań do wykonania i tak też podzielone są wpisy na blogu. Znajdziecie na nim podpowiedzi stworzone przez fotografów, a także rady stylistki i florystki.

W dziale „Biblioteczka kulinarna” Andrzej Sierosławski, handlowiec, który od lat zajmuje się sprzedażą naszych zdjęć, będzie dla Was omawiał ciekawe książki kulinarne pod kątem publikowanych w nich fotografii. Dowiecie się od Andrzeja, na wskazanych przykładach, jakie zdjęcia są najchętniej kupowane, a jakie potencjału komercyjnego nie mają. Mamy nadzieję, że jego rady przydadzą się tym z Was, którzy planują zarabiać na fotografii kulinarnej.

Czasami znajdziecie tutaj także przepisy na szczególnie fotogeniczne potrawy z komentarzami kucharzy. Dania, które możecie oglądać na naszych zdjęciach stworzyli mistrzowie kuchni z wieloletnim doświadczeniem. Przy sesjach zdjęciowych pracowali z nami i pracują między innymi: Piotr Kierzyk, Andrzej Pałka, Janusz Myjak, Adam Wałęga, Robert Bodnar.
Ich wieloletnie doświadczenie gwarantuje, że na zdjęciach widzicie nie tylko pracę doświadczonego fotografa, ale przede wszystkim pomysły profesjonalnych kucharzy.

Zapraszamy do czytania, a jeśli potrzebujecie zdjęć kulinarnych – to także do współpracy.
Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *